חולדות הדברה או הרחקה

הדברת חולדות – להמית או להרחיק?

החולדה נחשבת לאחד מסוגי המכרסמים המזיקים ביותר. זו חיה חכמה ואינטליגנטית המהווה מטרד במשרדים, בשטחים ציבוריים בבתים פרטיים, מגיעה גם לקומות הגבוהות מעבירה מחלות ומכרסמת כבלים, חוטי חשמל ועוד.

הגדרת המושג הדברה הוא כל פעולה המביאה לנטרול, להריגה או להרחקה של המזיקים. בדרך כלל המושג הדברה התייחס לשימוש בחומרים כימיים במטרה להרוג את המזיקים, אך בשנים האחרונות החלו מדבירים רבים להשתמש בשיטות הדברה ירוקות, שיטות שאינן פוגעות בחולדה, אלא מרחיקות אותה.

הדברת חולדות – מהן שיטות ההדברה הנפוצות

יש שיטות שונות של הדברת חולדות, מלכודות, הדברה אלקטרונית, רעל ועוד.

במלכודות הכואבות של פעם, מלכודות שהיו הורגות את החולדה, כבר מזמן הפסקנו להשתמש. היום אנו משתמשים במלכודות הלוכדות את החיה ומרחיקים אותה בשלום מהבית.

מכשירי ההדברה האלקטרונית משמיעים רעשים מציקים ומטרידים הפועלים בתדרים שאינם נשמעים לאוזן האנושית, אך נשמעים היטב באוזני החולדות. הקולות המציקים מתישים את החולדות והן נוטשות את המקום לאחר זמן קצר.

האם ההדברה האלקטרונית יעילה במלחמה נגד החולדות ? על כך הדעות חלוקות, אך הכול מסכימים כי היתרון של ההדברה האלקטרונית הוא בכך שהיא לא הורגת את החיה, אלא מרחיקה אותה.

השיטה הקונבנציונאלית עבור הדברת חולדות היא השימוש בפיתיונות עם רעל. השיטה מבוססת על רעל כימי שאותו מפזרים במקומות שבהם נמצאות החולדות. הפיתיון המושך את החולדה גורם לה לאכול אותו וזמן קצר לאחר האכילה היא צפויה למות.

לשיטה זו יש יתרונות רבים, אך גם חסרונות. לא תמיד נוכל לדעת היכן תמות החולדה ואם בכלל, ובנוסף, מאחר החולדות הן חיות חכמות, הן מסיקות את המסקנות מהמוות של חברותיהן החולדות, הן רואות כי החולדה שאכלה את הפיתיון המורעל מתה והן  נמנעות מאכילת הפיתיונות המורעלים.

יש שיטות נוספות לפיזור רעלים כמו גרגירים, אבקה, תיבות האכלה ועוד. אך המכנה המשותף לכל השיטות הוא שפיזור הרעלים חייב להיעשות רק על ידי מדביר מוסמך שיודע באיזה סוג רעל להשתמש והיכן למקם אותו. חשוב להדגיש כי מדביר מוסמך ומקצועי עושה שימוש רק ברעלים המותרים לשימוש על ידי משרד הבריאות.

יש לכם חולדות? צרו קשר עם המרכז הארצי להדברת חולדות ועכברים, אנחנו נדע להתאים לכל מצב את שיטת ההדברה היעילה ולבצע אותה בהצלחה.